Kolik tekutin potřebuje moje kočka?

Víte, kolik kočka potřebuje dostat do sebe tekutin za den? Dostávají vaše kočky dostatek tekutin?

To, že kočka nemá vyvinutý pocit žízně neznamená, že by neměla žízeň vůbec. To znamená, že má pocit žízně vyvinutý velmi málo, a proto nevypije sama tolik tekutiny, kolik její tělo potřebuje. Proto potřebuje větší část tekutiny získat z potravy.

miska s vodou

Kočka potřebuje přibližně 60 ml tekutiny/kg/den, to znamená, že když kočka váží např. 3,5 kg, potřebuje 210 ml/den – což je poměrně hodně. Když je kočka na granulích (a granule mají v nejlepším případě vlhkost 10%, ale spíš míň), tak když kočka sní 55g granulí za den (obvyklá denní dávka), tak získá maximálně 5.5 ml tekutiny. Takže někde musí získat dalších 204,5 ml. Po granulích se kočka samozřejmě napije, ale vypije kočka za den 204,5 ml? Nevypije. A tím se její tělo pomalu začne dehydratovat. Je to ale dlouhodobý proces, kočka neumře hned žízní, ale začnou se u ní projevovat zdravotní problémy související s dehydratací (kameny v močových cestách atd.).

Pokud je kočka na konzervách a sežere např. 250 g konzervy za den (ekvivalent dávky granulí výše), vlhkost konzervy bude 70%, znamená to, že její tělo tím získá 175 ml tekutin z krmiva a kočka bude potřebovat doplnit (sama vypít) 35 ml tekutin.

Kočky, které jsou na suchém krmivu mají samozřejmě vetší pocit žízně než kočky na mokrém krmivu a tudíž budou i více pít. Ale když spočítáte vodu nebo tekutinu ze všech zdrojů dohromady (vlhkost v jejich stravě, vodu z misek a fontány), tak kočka, která je na suchém krmivu, do sebe dostane zhruba poloviční množství vody potřebné pro adekvátní hydrataci ve srovnaní s kočkou, která konzumuje konzervy.

Zkontrolovat to můžete třeba tak, že si všimnete při čištění kočičího záchodu, jak velké hrudky kočka vytvoří. Kočky, preferující suché krmivo, budou mít menší hrudky, než kočky které budou preferovat mokré krmivo.

Mokrému krmivu zdar!

Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>