Rybí (lososový) olej jako doplněk stravy, část 1

V tomto článku se budu věnovat rybímu (lososovému) oleji. Nebudeme to plést s olejem z třescích jater, a to z toho důvodu, že olej z třescích jater má jiné nutriční hodnoty (např. obsahuje větší množství vitaminu A a vitaminu D, což je pro kočky ve velkém množství toxické).

Proč zrovna lososový olej? Za prvé se jedná o olej živočišného původu a pro kočky jako striktní masožravce bude takový olej lépe stravitelný. A za druhé, je to skvělý zdroj esenciálních omega–3 aminokyselin. A určitě víte, že esenciální aminokyseliny jsou základní aminokyseliny nutné k normálnímu fungování organizmu a také to jsou aminokyseliny, které organismus sám nedokáže vytvořit. Abychom organismu pomohli, dodáváme mu aminokyseliny formou doplňků.

 

Omega-3 esenciálních aminokyselin je celá řada, nás ale budou zajímat dvě aminokyseliny živočišného původu a v kočičí stravě budeme vyhledávat:
<< kyselina dokosahexaenová (DHA)
<< kyselina eikosapentanová (EPA)

Existuje ještě další aminokyselina, která je přítomna v kočičím krmivu. Jedná se o kyselinu alfa-linolenovou (ALA), ta je ale rostlinného původu a tím pádem nemá co dělat v jídelníčku pravého masožravce. Uvedu zde takový příklad. Může se stát, že výrobce granulí, aby splnil určité normy, na svém výrobku sice napíše, že granule jsou obohacené omega-3 aminokyselinami, nebo to uvede ve složení, ale může se jednat o ALA. Kočky ale potřebují DHA a EPA. A proto je vždy dobré investovat trochu času a zapátrat co se v tom složení opravdu pod fancy názvy skrývá. Pojďme se ale vrátit k lososovému oleji a složení krmiva probereme jinde, v jiném článku.

K čemu je rybí (lososový) olej vlastně dobrý? Co přidáváním do kočičí stravy rybího (lososového) oleje u koček podpoříme?

Tento olej a hlavně v něm obsažené omega-3 mastné kyseliny májí příznivý vliv na:
<< správný vývoj sítnice
<< zmírňování projevů alergie
<< podporu činnosti kardiovaskulárního systému
<< podporu fungování imunitního systému
<< podporu kognitivních funkcí
<< je protizánětlivý

Rybí (lososový) olej můžete dávat dospělým kočkám a koťatům, ale obzvlášť je dobrý pro starší geriatrické kočky, a to právě díky své protizánětlivé vlastnosti a podpoře kognitivních funkcí. Určitě vždy dodržujte dávkování uvedené na výrobku.

A aby to nebylo tak jednoduché, tak jsou i určité věci, na které si musíte dávat pozor když máte tento olej doma a používáte jej jako doplněk stravy. O tom ale příště 😀

Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>