Co mám dělat, když moji kočku bodne hmyz?

Začalo léto a naše kočky tráví dost času na zasíťovaném balkoně. A protože to jsou zdatní lovci, tak občas uloví nějaký bodavý hmyz. Zabránit se tomu nedá a ani jejich negativní zkušenost je neodradí od dalších loveckých pokusů.  Občas to skončí nateklou tlapkou a mou úplně zbytečnou hysterickou otázkou „pročtozaschytáš“.

Pokud i vy máte podobnou zkušenost, tak určitě víte, jak se člověk lekne, když vidí jak po píchnutí/bodnutí se u kočky zvětšuje otok a také začínáte rychle hledat a googlit co s tím. Abyste to měli pěkně po ruce, sepsala jsem pro vás pár bodů. 

Po píchnutí/bodnutí hmyzem sledujte svou kočku a její chovaní. Ve většině případů se jedná o lokální bolest a svrbění, ale horší varianta je, a měli byste opravdu zpozornit, pokud:

  • Kočka dostala píchnutí/bodnutí do obličeje, pusy, oblasti krku 
  • Kočka dostala více než jedno píchnutí/bodnutí
  • Kočka už špatně reagovala na minulé píchnutí/bodnutí, měla alergickou reakci 

Když vaši kočku bodne hmyz – zachovejte klid. Pokud budete příliš nervózní, tak kočce tím vůbec nepomůžete, spíš ji ještě víc vystresujete (a to v této situaci opravdu nechceme). 

Pokud kočka dostala žihadlo, je nutné ho odstranit. V případě, že nemůžete, kontaktujte veterináře, který pak žihadlo odstraní. 

Můžete použit ručník, namočený ve studené vodě a zkusit chladit otok, ale pouze v případě, že vám to kočka dovolí. Pokud se to kočce nelíbí, přestaňte s tím.

Pokud víte nebo si myslíte, že vaše kočka bude potřebovat antihistaminika, kontaktujte svého veterináře. 

V případě, že vaše kočka má alergickou reakci, jeďte okamžitě na veterinu, na nic nečekejte. 

Známky alergické reakce:

  • Potíže s dýcháním
  • Kočka se pozvrací nebo pokadí
  • Slintání
  • Kočka začne hlasitě mňoukat
  • Kočka dostane záchvat
  • Kočka zkolabuje 

A rada nad zlato zní: pěstovat kytky, které nelákají hmyz… 🙂 ano, já vím, sama mám hned několik květináčů s levandulí… 

 Přejeme všem krásné léto bez úhony. 

Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>