Hry s kočkou

Pokud čtete naše příspěvky na FB a/nebo pokud jste navštívili náš kurz Stres u koček, tak jste od nás určitě slyšeli, že pravidelné hraní se svou kočkou prospívá jak kočce tak i vám.

Proč jsou hry pro kočku tak důležité? Kočka je lovec, byla stvořena k tomu, aby lovila a zabíjela malou kořist. Jedná se o instinktivní, přirozené chování a kočka každý den potřebuje lovit.

My, ale kočky zavíráme v bytech, kde kočka prochrní celý den a pokud nemá nějaké rozptýlení, tak se může začít nudit. Abychom to kočce vynahradili a aby se nenudila, potřebujeme s ní hrát lovecké hry.

Například hra s mávátkem je dobrou imitací lovu. Když si hrajete s kočkou s mávátkem, zkuste napodobovat mávátkem pohyb kořisti – nemávejte ji mávátkem před nosem – nebylo by to příjemné vám ani vaší kočce. Je také dobrý tip doprovázet pohyb mávátkem nějakým zvukem (třeba šustěním). I kočičí kořist vydává nějaké zvuky, a proto šustění kočku zaujme ještě více.

Také je dobrý tip – připravit terén pro hry. Když si představíte jak kočka v přírodě loví, tak si uvědomíte, že se plíží a různě se schovává za objekty, za křoví atd. Proto připravte kočce herní terén, aby se mohla schovávat a ze zálohy nebo např. z papírové krabice na kořist zaútočit. A nejdůležitější pravidlo – nechte kočku vždy chytit kořist! Přináší jí to radost a zmírňuje stres.

U her je také velmi důležité vždy dodržovat bezpečnostní prvky, aby vaše kočka nemohla něco spolknout nebo vdechnout, nebo do něčeho se zamotat či nějak jinak ohrozit svůj život nebo zdraví během hraní. Tomu je dobré uzpůsobit výběr nebo úpravu hraček.

Hraní s kočkou má spoustu benefitů:

  • Pomocí hraní můžete modifikovat problémy s chováním
  • Snížit úroveň stresu u kočky
  • Snížit úroveň deprese u kočky
  • Pomoci kočce, aby zhubla (nebo nepřibírala)
  • Pomoci jí celkově se cítit lépe a sebejistě
  • Hry s kočkou zlepšují vaše vzájemné vztahy a prohlubují důvěru

Společné hry dokonce můžou pomoci zapojit do vaší kočičí domácnosti nově příchozí kočku. Jak je vidět, těch pozitiv je opravdu hodně a rozhodně stojí za to zařadit pravidelné hry s vaší kočkou do její (a vašeho) rutinního každodenního programu.

A proč chceme, aby naše kočka byla hrává, hrála si s námi a aby se tím snížila úroveň jejího stresu, se můžete ve zkrácené formě dočíst ve Skriptech ke kurzu Stres u koček nebo přijďte na náš prezenční kurz Stres u koček, který se koná 27. 8. 2022 v Praze.

Otázky k zamýšlení:

Hrajete si se svou kočkou rukou a škádlíte ji rukou? Nebo používáte různé hračky a udice?

Pokud kočce koupíte spoustu hráček, zaručíte tím, že se kočka zabaví sama až bude chtít?

Jak často si hrajete se svou kočkou? Denně? Jednou za týden? Jednou za měsíc?

Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>