Kočka a oblečky – 6 důvody proč NE

Kočka v oblečku může vypadat velmi roztomile, ale je to pro ni opravdu dobré?

  • Oblečení je pro kočky omezující. Může jim bránit v normálním pohybu, což může být pro kočku děsivé, vyvolávat úzkost a strach. Nezapomeňte, že kočky nejsou jen predátoři, jsou také kořist, takže omezení jejich pohybu může způsobit, že se budou cítit extrémně zranitelně.
  • Oblečení může vyvolat diskomfort, muže škrtit, tlačit, vyvolávat svrbění, celkově působit velký diskomfort nebo dokonce bolest.
  • Existuje riziko, že kočka nějakou část oblečení ze sebe strhne a spolkne (třeba knoflík nebo jinou ozdobu z kostýmku). 
  • Pokud v domácnosti s více kočkami jednu kočku oblečete, vystresujete celou skupinu koček; kočka v oblečku může ostatním kočkám vonět jinak (mít cizí pach) a to může způsobit jak úzkost a strach tak to může mezi kočkami vyvolat konflikt. 
  • Kočka se řídí svými smysly. Potřebuje je mít pořad připravené pro „čtení“ prostoru. Oblečení pro kočky může být velmi nekomfortní, obzvlášť když se oblečení dotýká nebo překrývá kočičí fousky/hmatové fousky a ouška, případně omezuje zorné pole. Tím ji znemožníte používat SLUCH, HMAT a ZRAK.
  • Nošení oblečku si kočky opravdu neužívají. Kdybychom jim dali na výběr, v životě by si oblečky neoblekly. A proto, ať už naši kočičáci vypadají v oblečcích seberoztomilejší, nechme být kočku kočkou. Raději nechte svou kočku bez oblečení, nabídněte jí bezpečný prostor, kde se bude cítit šťastně a komfortně.

 P.S. Existuji i pozitiva v nošení oblečků. A to u koček bez srsti (tzv naháči). Např. u Sphinxů obleček chrání před chladem, ale musí být velmi pohodlný a nezakrývat důležité smyslové „radary“ kočky.

Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>