10 důvodů, proč je lepší si pořídit rovnou dvě kočky

Kamarád na hraní

Pokud jste celý den v práci, může se malé kotě cítit doma velice osamělé, protože malá koťata potřebují sociální interakci.  Bude potřebovat pozornost a kamaráda na hraní. Mít dvě kočky doma znamená, že se nebudete cítit provinile, že se vracíte z práce pozdě, nebo že se někde zdržíte.

Fotografie: Ali Vytisková

Pokud budete mít dvě kočky, které jsou na sebe zvyklé a mají se rády, budou mít tyto dvě kočky lepší a spokojenější život.  I když budete sebeobětavější, můžete být unavení na hraní s kotětem. Dvě koťata si spolu budou hrát a blbnout a vy je můžete v klidu sledovat a odpočívat. 

Fotografie: Ali Vytisková

Společník

Ze dvou koťat, která vyrůstají společně, budou celoživotní přátele. Občas budou mít své malé hádky, ale kteří přátelé takové drobné hádky nemají? Častěji je uvidíte, jak o sebe vzájemně pečují, jak si spolu hrají a jak spolu spí.

Fotografie: Ali Vytisková

Mentální stimulace

Společnost jiné kočky bude stimulovat vaši kočku více přemýšlet – ať už půjde o hry, schovávání, vymýšlení lotrovin. Mentální stimulace bude mít pozitivní dopad na zdraví a pohodu vaší kočky a ta, pokud bude mít kamaráda, zůstane mnohem déle hravější a vitálnější. 

Méně problematického chování

Pokud necháte kočku dlouho samotnou doma, může se začít nudit (zvlášť malé kotě, které bylo zvyklé na blbnutí se svými sourozenci a stálou kočičí společnost).  A když se kočka začne nudit a bude se cítit osamělá, muže začít jednat způsobem, který vyhodnotíme jako problematické chování (ničení věcí atd). Proto je důležité, aby kočka měla hodně podnětů a pozornosti, zejména pokud jste dlouho v práci. Když budou spolu dvě kočky, tak se lépe zabaví a nebudou se cítit osamělé. Když se dvě kočky spolu vyblbnou společným proháněním po bytě nebo domě, budou pak unavené a už nebudou mít energii na nějaké destruktivní chování.

Fotografie: Ali Vytisková

Lepší sociální dovednosti

Když spolu vyrůstají dvě koťata, učí se od sebe navzájem jak komunikovat a vycházet s jinou kočkou. Nauči se i takové vzorce chování jako např. jak tvrdě si můžou spolu hrát, jak sdílet teritorium s jinou kočkou, jak komunikovat své potřeby a naučí se i mnoho dalších důležitých sociálních dovedností. Pokud se v budoucnu ve vašem domě objeví další kočka, tak budou na komunikaci s „vetřelcem“ lépe připravení. (Nicméně se nedoporučuje přehánět s počtem koček u vás doma – víz poznámky na konci článku).

Větší potenciál se naučit nové věci

Kočky se učí pozorováním a kopírováním chování jiných koček (v podstatě přesně podle přísloví „monkey see, monkey do“). Pokud máte dvě kočky, budou se učit od sebe navzájem (např. používat kočičí záchod, starat se o sebe, škrábat škrabací kůl atd.). Takže pokud se jedno kotě rychle naučí nějaký vzorec správného chování, bude ho následovat i druhé kotě. Bude to trvat mnohem kratší dobu, než kdyby se kotě učilo samotné. Kromě toho, pokud má jedno z vašich koťat extrovertní povahu, zatímco druhé je tiché a bojácnější, první kotě s dobrodružnější povahou může pomoci plašší kočce být více sebevědomou a hravější!

Fotografie: Ali Vytisková

Lepší grooming

Je známo, že kočky tráví spoustu času čištěním svého kožíšku. Koťata si osvojují tento zvyk již ve věku 4-5 týdnů. V komunikaci mezi kočkami hraje velkou roli čištění se navzájem, které se považuje za důkaz lásky a náklonnosti. Při čištění je pro kočku složité se dostat pohodlně na své uši a hlavu, a proto je pro ni velice příjemné, když jí tyto části těla vyčistí jiná kočka.

Aktivnější a zdravější kočky

Vlastnění dvou koček snižuje pravděpodobnost, že vaše kočka bude mít nadváhu. I v dospělosti si kočky spolu hrají a honí se po bytě, což vede k větší fyzické aktivitě. Kočičí společník bude podněcovat svého kamaráda proběhnout se po bytě a skákat na škrabací kůl. Aktivní způsob života koček ve starším věku výrazně snižuje riziko obezity, zvyšuje jak délku života, tak i celkové zdraví koček.

Fotografie: Ali Vytisková

Zachráníte duševní zdraví vaší kočce – seniorovi

I když už máte doma starší kočku, vůbec není od věci se zamyslet nad pořízením rovnou dvou koťat. Zatímco soužití s novým členem vaší rodiny může motivovat vašeho kočičího seniora k aktivnějšímu životu, na druhou stranu nekonečná chuť malého kotěte si hrát může vaši starší kočce lézt pěkně na nervy!  Když vaše kočka-senior bude odpočívat a užívat si válení v teplém pelíšku s pěkným výhledem z okna, můžou se koťata-junioři vyblbnout spolu a nebudou starousedlíka otravovat.

Dvakrát tolik lásky a méně práce

Bez ohledu na to, kolik budete mít koček, stejně budete muset před pořízením čtyřnohého kamaráda přizpůsobit své obydlí životu s kočkou. Pořizovací náklady na výbavu pro jednu nebo dvě kočky se liší minimálně. Větší budou samozřejmě náklady na veterináře a pokud se rozhodnete pro kočky s PP (průkazem původu), pořizovací cena samotné kočky (resp. dvou koček) bude vyšší.

Výhodou mít rovnou dvě kočky je dvojnásobná dávka lásky, her, zábavy a mazlení!

Fotografie: Ali Vytisková

Poznámky/Tipy:

  • Nejlepší je kombinace dvou koček, které se už znají a mají mezi sebou vytvořeny pěkný vztah. Např. dva sourozenci z jednoho vrhu, nebo kočka-matka a její kotě, nebo koťata/kočky které spolu vyrůstaly/žijí a už se znají, mají mezi sebou vytvořené pouto. To vám zabezpečí, že si kočky mezi sebou sednou a vyhnete se stresujícímu období seznamování (a také se vyhnete riziku přenosu nakažlivých chorob v případě, že každá kočka bude odjinud).
  • Pokud se kočky neznají, tak se má za to, že nejlépe spolu budou vycházet dva kocouři nebo kocour a kočka než dvě kočičí holky. Nicméně u vykastrovaných koček není takový rozdíl v chovaní oproti kočkám nevykastrovaným. A proto je také nutné přihlížet spíš k povaze dané kočky než k jejímu pohlaví.
  • Sice jsou dvě kočky lepší než jedna, ale mít příliš mnoho koček taký není dobrý nápad. A to hned ze dvou důvodů: 1) Imunitní systém koček není přizpůsobený na život ve velkých skupinách a ve velké skupině na malém teritoriu selhává kočičí imunita, čímž vzniká i větší riziko nákazy bakteriemi nebo viry. 2) Kočka je teritoriální zvíře a život ve větší skupině na malém teritoriu a s nedostatkem potřebných zdrojů (žrádla, míst na spaní, záchodů, hráček, lidské pozornosti atd.) je pro kočku velice stresující. Když bude kočka v dlouhodobém stresu, přestane jí dobře fungovat imunita a jsme zpátky u možnosti onemocnění.  
  • Obecně kočky nerady jedí velmi blízko vedle sebe, proto je lepší rozmístit mističky na jídlo dál od sebe, klidně i do jiných místností. Pamatujte si, že NIKDY nedávejte kočkám jídlo vedle kočičího záchodu, kočky to nesou dost nelibě (kočka nejí tam, kde chodí na záchod) a to může mít za následek, že svůj záchůdek přestane používat!  Misku s vodou je taky lepší dát dál od misek s jídlem.
  • Ujistěte se, že kočky mají dostatek míst na ležení (pelíšků), dostatek jídla, misek, spoustu místa na běhaní, hraní, škrabaní a lezení, dostatek hraček, dostatek kočičích záchodů (pořád platí zlaté pravidlo počet záchodů = počtu koček +1 záchod navíc) a v neposlední řadě dostatek vaší pozornosti.
Fotografie: Ali Vytisková
Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>