Stříkat či nestříkat?

Stříkaní vodou se dříve praktikovalo jako výchovná metoda. Bylo to poměrně rozšířené a účelem bylo odradit kočku od nějakého (z našeho lidského pohledu) nežádoucího chování. Je taková metoda vhodná? Proč to není vhodné?

Jsou minimálně 3 důvody:

  • takové vaše chování vyvolává v kočce frustraci a zmatek
  • kočka se vás začne bát
  • kočka se naučí, že takové nežádoucí chování má dělat, když nejste přítomni

Pokud budete kočku trestat za chování, které se vám nelíbí, ničeho tím nedosáhnete, protože se kočka nepřestane chovat nežádoucím (pro vás) způsobem. U tzv nežádoucího chování je základem pochopit, že za tím je nějaký důvod. Vaše kočka neskáče na kuchyňskou linku, neškrábe váš nábytek nebo nečůrá vám do postele, aby vás naštvala nebo se vám pomstila. Kočky takovým způsobem nepřemýšlí.

Např. pokud kočka něco škrábe, tak se jedná o instinktivní, přirozené kočičí chování a za takové chování kočku trestat nemůžete. Co ale můžete – nabídnout jí alternativu a poskytnout jí různé plochy ke škrábání. Pokud kočka skáče na linku, tak možná je důvod ten, že potřebuje vyvýšené místo, kde se bude cítit bezpečně nebo protože necháváte na lince pochutiny, které ji lákají. A zde zase můžeme nabídnout alternativu, kočce poskytnout dostatek vyvýšených míst, kde se bude cítit bezpečně a linku uklízet. No a když vám čůrá do postele, tak je velká pravděpodobnost, že kočka volá o pomoc, může být nemocná nebo ve velkém stresu (třeba konflikt s jinou kočkou v domácnosti?), nebo se jedná o nevykastrovanou kočku a značkování.

Pokud za normální kočičí chování kočku budete trestat postříkáním vodou (nebo na ní křičet, nebo používat jiné tresty), možná v ten okamžik takové chování zastavíte, ale vůbec nevyřešíte problém. Ztratíte důvěru své kočky, kočka se vás bude bát a nežádoucí chování bude pokračovat. A to je opravdu velmi stresující pro všechny zúčastněné.

Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>