Které rostliny jsou pro kočky toxické?

Které rostliny jsou pro kočky toxické?

Jak říkal Malý princ „Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal“, tak i my jsme zodpovědní za naše chlupaté kamarády, kteří nemůžou sami ovlivnit prostředí ve kterém žijí a pokud by žili venku, zřejmě by si nelehli doprostřed záhonu s liliemi, které jsou pro ně extrémně jedovaté. Zapůsobil by zde instinkt, který shledává vůni lilií za velmi nepříjemnou a kočka by od nich sama odešla.

Doma, v uzavřeném, omezeném prostoru však musíme za našeho vrňouska přemýšlet my.

Zhruba 10 hodin denně je náš kočičák doma sám a kromě toho, že spí, tak se nudí a nic nenechá (zejména v kotěcím věku) na pokoji. Říká si „tohle tady včera nebylo, divně to smrdí, ale dalo by se do toho kousnout“….no a neštěstí je na světě, pokud zrovna ve váze byly tulipány, narcisy a lilie. Každopádně už před příchodem kočičího společníka do domácnosti bychom měli mít za sebou „inventuru“ naší pokojové květeny. Samozřejmě jsou i jiné toxické látky, na které bychom si měli dát pozor, pokud vlastníme kočku. Toxickým látkám a jejich nebezpečí pro kočky je věnovaný celý e-book „Jak (ne)otrávit kočku“

Takže jak na inventuru květeny?

Pokud máte doma pár rostlin, není problém si „vygooglit“ jestli některá z nich není pro kočky toxická. Horší to je, když máte doma malé květinářství.

Pokud si nejste jisti názvem květin, je fajn použít „Google Lens“ (nástroj, kterým, když něco vyfotíme, nám řekne co to je) a jednu po druhé si tak identifikovat. Užitečné je si poznamenat také ke které „skupině“ rostlina patří, protože existuje téměř 500 druhů rostlin, které jsou pro kočky toxické a z nich některé „skupiny“ jsou méně a jiné více jedovaté.

Obsáhlý soupis toxických druhů rostlin najdete na stránkách americké společnosti ASPCA Toxic and Non-Toxic Plant List – Cats | ASPCA Text je sice v angličtině, ale v dnešní době překladačů, není problém si tu či onu rostlinu přeložit. Rostliny jsou zde uvedeny také pod latinskými názvy a k jaké čeledi patří. Po rozkliknutí názvu rostliny, najdete i obrázek jak rostlina vypadá a konkrétně jaká látka je pro kočky toxická.

Pokud jste si na začátku dali tu práci a rozdělili rostliny do čeledí, máte nyní mnohem menší práci, protože vám stačí odstranit jen ty jedovaté.

Skupiny rostlin, které jsou nejvíce pro kočky toxické můžete vidět na obrázku.

Nicméně vždy je lepší moc neriskovat a mít doma pouze rostliny pro kočky bezpečné, jako např. ibišek, šáchor, kočičí trávu atd.

Jmenuji se Hana Müllerová, jsem milovnicí koček všeho druhu i velikostí a také chovatelkou sibiřských koček. Zabývám se zejména otázkou zdraví, jenž zahrnuje poměrně velkou oblast – od jednotlivých možných onemocnění (infekčních, genetických, imunologických, funkčních atd.) přes diagnostiku a s tím vším související prevenci a následnou rehabilitaci. Své znalosti a zkušenosti s radostí sdílím se všemi milovníky koček, kterým záleží na zdravém a spokojeném životě svých vrňousků. Můj příběh si přečtěte zde>>