Osvěžovače vzduchu a svíčky

Když už jsme minule zjistili, že ovoněný kočkolit není pro naše kočky to pravé ořechové, tak se dnes ještě spolu podíváme na to, kde ještě může „vůně“ našim kočičákům zaškodit.

Co dnes prozkoumáme :

  • Osvěžovače vzduchu
  • Ovoněné svíčky

Osvěžovače vzduchu a svíčky sice můžou příjemně ovonět byt, ale zároveň můžou být toxické pro vás a pro vaše mazlíčky. Podobně jako u parfémovaného kočkolitu se i v případě běžných osvěžovačů vzduchu a svíček jedná o syntetickou vůni, která obsahuje velké množství chemikálií. Jedná se o následující škodlivé chemikálie:

  • formaldehyd
  • VOC látky (průmyslová rozpouštědla, jako je trichlorethylen atd)
  • naftalen
  • ftaláty
  • 1,4-Dichlorobenzin

Jak to může kočkám uškodit? Kočky jsou velmi citlivé na různé vůně (mají skvěle vyvinutý čich). Vámi vybraný osvěžovač nebo svíčka nemusí jim vonět. Vdechování těchto chemikálií, které se dostanou do vzduchu, působí respirační problémy, dráždí sliznice, obzvlášť oči, působí také dermatologické problémy. Tim, že použijeme osvěžovač v pokoji, kde jsou kočky, tak je vystavujeme většímu riziku zdravotních problému vlivem toxinů rozstříkaných do vzduchu protože:
– jsou menší než my a ta dávka chemikálií je pro kočky relativně větší než pro nás
– nacházejí se pořád uvnitř naších bytů/domů a pořád vdechují tyto chemikálie, zatímco my chodíme z bytu ven
– často se nacházejí na úrovni podlahy kde se kumulují nečistoty ze vzduchu
– nečistoty a toxiny se jim „nalepí“ na srst a tím, že se olizují, dostanou se přes sliznici do těla kočky U ovoněných svíček je to podobné jako u osvěžovačů vzduchu. Kromě toho svíčky jako takové jsou pro kočky nebezpečné a můžou kočku nepěkně popálit.

Co s tím? Zkuste vybírat produkty bez chemických přísad nebo si pořiďte kočkuvzdorné a bezpečné kytky které budou čistit vzduch. Prostě a jednoduše je dobré si být vědom toho že ne vše co dobře voní je prospěšné pro zdraví a před koupí takových produktů prostudovat jejích složení.

Pokud chcete zjistit jaké další látky jsou pro kočky toxické přečtěte si e-book Jak (ne)otrávit kočku, který je celý věnovaný nebezpečným látkám.

Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>