Nebezpečí kočkolitu

Na trhu existuje celá řada různých steliv do kočičích záchodků. Dnes se zaměříme na kočkolity „s vůní“.

Syntetická vůně, která je součástí kočkolitu, je velmi silný alergen. Ve složení je označena jako „s vůní“ může také být označena jako „parfum“ nebo „fragrance“.

Taková syntetická vůně obsahuje velké množství chemikálii a z pohledu legislativy se všechny konkrétní složky syntetické vůně nemusejí uvádět.   

Syntetické vůně můžou obsahovat nebezpečné látky jako např. ftaláty (skupina látek, používaná jako změkčovadla v průmyslu výroby plastů, např. PVC). Ftaláty se používají k tomu, aby se „vůně udržela“.

Když bude kočka používat záchodek, bude tyto nebezpečné látky vdechovat a když pak bude olizovat sebe a své packy, tak se tyto látky dostanou také na sliznici. Vdechnutím a přes sliznici se chemikálie buď přes plíce nebo rovnou přes sliznici dostanou do krevního oběhu koček. Tyto látky ohrožují funkci jater a ledvin, zvyšují riziko vzniku alergie a astmatu.

Při výběru kočkolitu raději sáhněte po stelivech bez vůní. Je to nejlepší způsob, jak se vyhnout riziku kontaminace a tím zabránit výskytu s tím spojených onemocnění.

Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>