Mojí vášní jsou kočky a jejich přirozená strava. Baví mě inspirovat majitele koček na jejích cestě ke zdravé výživě.
Jsem chovatelkou a milovnicí koček, rozumím jejich výživě, vytvářím pro ně recepty, umím svým kočkám připravit zdravou vyváženou, biologicky vhodnou stravu bez zbytečného stresu a obav. Také rozumím psychologii jejich chování a vím, co kočky potřebují ke spokojenému životu. Pomáhám ostatním milovníkům koček na jejich cestě ke zdravé výživě a kočičí spokojenosti.
Dnes jsou mé kočky zdraví, elegantní a osvalené dravci; jsou takové, jaké je stvořila příroda. Cesta sem začala před více než 10 lety a nebyla úplně jednoduchá.
Jak to vše začálo...
Měli jsme s manželem kočky, které dostávaly suché krmivo (granule) a my jsme byli naprosto přesvědčeni, že pro ně děláme to nejlepší (přece to byly super prémiové granule!). Nevěděla jsem nic o syrové stravě pro kočky a vůbec jsem netušila, že taková alternativa existuje. Všichni známí, co měli kočky, je také krmili granulemi a na začátku mne vůbec nenapadlo, že je na tom něco špatně a že to není pro kočky dobré. Také jsem nevěděla, co vše může kočkám způsobit krmení suchou stravou. Drtivá většina lidí dnes krmí granulemi a dělají stejné chyby jako my na začátku.
Zdravotní potíže
Postupně naše kočky začaly mít zdravotní potíže. Začaly se objevovat problémy s nadváhou, vyrážky, onemocnění močových ústrojí a také začaly časté návštěvy veteriny, což je samozřejmě velice drahá záležitost.
Také jsem zjistili, že náš kocour má potravinovou intoleranci (alergii). Na jeho hlavě a krku se objevila místa, které ho svrběla a která během chvíle rozškrábal do krve. Moc hezky to nevypadalo – krvavé boláky, které ho neustálé svrběly, a kocour se nepřestával drbat.
Měnili jsme různé druhy granulí, ale problém se nevyřešil. Vždy se to po chvíli vrátilo zpět.
Dehydratace
Další problém byl, že během návštěv veteriny jsme zjistili, že kocour byl dehydratovaný a několik krát skončil na kapačkách. A tak jsem si říkala, že něco je opravdu špatně a asi suché krmivo nebude pro kočky to pravé.
Jiná naše kočička měla opakující problémy se zánětem močových cest. U všech naších zvířat jsme museli řešit nadváhu a granule „na hubnutí“ vůbec nepomáhaly.
Stávající krmivo
Začala jsem víc přemýšlet nad tím, co naše kočky jedí a také jsem začala zkoumat složení granulí. S hrůzou jsem zjišťovala, že i granule s označením super prémiové kvality vůbec nejsou super, natož prémiové. Ve složení nebylo skoro žádné maso, sice obsah bílkovin byl vysoký, ale byly to bílkoviny rostlinného původu (nevhodné pro kočky) a zároveň v složení bylo spousta sóji, rýže, kukuřice, brambor atd.
Máme naše kočky rádi, a proto jsme jim chtěli poskytnout to nejlepší. Rozhodli jsme si, že jim změníme jídelníček, že se naučíme, jak je správně krmit a že granule už nepřekročí náš práh.
Začali jsme konzervami, které obsahuji pouze maso a vitaminy a postupně jsme zmenšovali podíl suchého krmiva v jejích jídelníčku.
Syrová strava
A tady začala moje cesta k přirozené stravě pro kočky.
Už jsem věděla, že kočka potřebuje především mokré krmivo, protože kočka přirozeně pije velmi málo a potřebnou tekutinu musí získávat z krmiva. Také jsem zjistila, že pokud je kočka pouze na suchém krmivu, tak je neustále dehydratovaná (ano, náš kocour a kapačky).
Striktní masožravec
A protože kočka je striktní masožravec, tak v ideálním případě ve svém jídelníčku potřebuje syrové maso. To vše bylo skvělým zjištěním, ale pořád jsem si nebyla jistá, zda dokážu doma sama připravit pro kočku plnohodnotnou stravu. Bála jsem se, že nedokážu udělat nutričně vyvážené krmivo tak, aby obsahovalo dost živin. Tato obava byla umocněna marketingem komerčních krmiv, která právě stojí na tom, že jsou jejich granule nutričně vyvážené a majitel se nemusí o nic starat.
Také jsem nevěděla, jaké maso mám použít, co přesně mám koupit, jak to mám namíchat, jaké doplňky přidávat a jak často? Kolik doplňků a v jakém poměru? Bude to kočkám chutnat? Budou to vůbec žrát? Jak mám přesvědčit naše kočky, aby začaly jíst syrovou stravu, na kterou vůbec nebyly zvyklé?
Jak správně krmit
Začala jsem hledat informace o tom, jak kočku správně krmit, aby byla zdravá a spokojená. Hledala jsem na internetu, četla jsem spoustu knížek v angličtině (protože v češtině žádné takové knížky nebyly), přečetla jsem spoustu článků o výživě koček, absolvovala jsem kurz Pet Nutrition (Nutriční výživa pro domácí mazlíčky), sledovala jsem podkasty známých veterinářů z USA a Kanady, kteří podporují přirozenou stravu pro zvířata. Začala jsem se tím zabývat víc a víc, studovat zahraniční on-line kurzy, číst odborná studia a články odborné veřejnosti.
Kromě toho jsem absolvovala velice přínosný kurz od Edinburské University, UK „The truth about cats and dogs“, dále kurzy o chovu a genetice koček, jejich nemocech a anatomii, o psychologii koček „Cat´s anxiety and stress“, o tom jak zpestřit jejích prostředí a život atd.
A hlavně, odhodila jsem své obavy a nejistoty a začala jsem zkoušet připravovat kočkám masové směsi. Zjistila jsem, že to není vůbec složité, že se to dá jednoduše naučit a hlavně, že se nemám stresovat, zda v každé misce bude naprosto na 100% vyvážená strava. Ani my lidé nemáme v každé porci jídla nutričně vyvážené hodnoty.
Mnohem důležitější je, aby kočky získaly všechny potřebné nutriční hodnoty během týdne, a proto má být jejich strava různorodá.
A víte co ještě důležitého jsem zjistila? Že syrová strava kočkám moc chutná! Zvlášť malá koťata, když přechází na pevnou stravu, začnou jíst maso bez váhaní. A také zdraví naších koček se zlepšilo! Kočky nemají žádné problémy s nadváhou, už nejsou žádné alergické reakce a rozškrabané boláky, žádné problémy se zánětem močových cest.
Moje kurzy:
PawPeds G1 – základní kurz pro majitele a chovatele koček, 2014
PawPeds G2 – kurz pro chovatele koček, 2015
PawPeds G3 – kurz pro chovatele koček, 2017
The Truth About Cats and Dogs, The University of Edinburgh, 2019
Feline Behaviour and Psychology, 2019
Pet Nutrition Course, 2019
Cat Anxiety and Stres, 2020
Essential Cat and Kitten Care, 2020
An Introduction to Pet Anxiety (Dog and Cat) – on-line seminar, 2020
Dornova metoda pro zvířata, Praha, 2020 (Institut zdraví zvířat)
Pracovní seminář Dornova metoda – zvířata, Praha, 2020 (Institut zdraví zvířat)
Osteodynamika I - Základní techniky k ošetření faciálních řetězců, Praha, 2022 (Institut zdraví zvířat)
Osteodynamika II - Rozšířené faciální techniky, lymfatický systém, Praha, 2022 (Institut zdraví zvířat)
Osteodynamika III - Rozšířené faciální techniky, orgánové soustavy, zjizvené tkáně, Praha, 2022 (Institut zdraví zvířat)
Aplikovaná neurologie pro rehabilitaci malých zvířat, Praha 2023 (Institut zdraví zvířat)
Od roku 2022 jsem členem Asociace manuálních terapeutů zvířat. Také jsem spoluautorkou a lektorkou on-line kurzu Campus Felinarium – mezinárodní kurzy pro chovatele a majitele koček.
E-booky
A protože jsem zároveň i chovatelkou koček, tak jsem pro každé kotě, které od nás odcházelo, začala připravovat návod na krmení. A pak jsem si řekla, že bych byla ráda, kdybych mohla více majitelům koček poskytnout takový návod. V češtině do teď chybí hodnotná literatura o tom, jak krmit kočky. Sama jsem vše musela nastudovat v angličtině. Navíc chybí „popularizovaná“ forma a je často nutné studovat odbornou (nudnou) literaturu, což není úplně pro každého.
Proto vznikl nápad vytvořit e-book "Co byste měli vědět o vyživě koček", kde nabízím své zkušenosti a znalosti, kde je vysvětleno proč kočka potřebuje syrovou stravu. Vznikl také Tahák, který je vytvořen pro vaší rychlou orientaci ve výživě koček. V tomto Taháku se v bodech dozvíte:
* Jaké jsou tři základní rysy kočičího krmiva
* Tři typy na to, jak můžete zlepšit kočičí jídelníček hned teď
* Jaké jsou tři základní doplňky pro kočky
Ve spolupráci s Hankou jsme napsaly další dva e-booky:
Vznikl také prezenční kurz Stres u koček. Samozřejmě, že máme ještě spoustu plánu, co pro majitele koček spolu vytvoříme. Určitě máte se na co těšit!