V jakých barvách kočka vidí svět?

Přemýšleli jste někdy o tom, jestli váš vrňous vidí svět stejně jako vy?

Jestli vidí stejné barvy, stejně ostře, stejně dobře ve dne a v noci? Všichni jsme určitě slyšeli, že kočka vidí velmi dobře ve tmě. Toto tvrzení je trochu zavádějící, takže pojďme se na to všechno podívat postupně.

Schopnost oka rozlišovat určité barvy je dána přítomností speciálních buněk citlivých na barvu, které se nazývají „čípky“. Lidské i kočičí oko má tři druhy čípků, které dokáží rozlišit různé kombinace zelené, modré a červené. Výsledné barvy však záleží na počtu čípků v oku, kterých má člověk 10krát více než kočka. Tento fakt podle vědců způsobuje, že kočky vnímají mnohem více modrou, zelenou a žlutou na úkor červené, oranžové a hnědé. Barvy z pohledu kočky nejsou také tak jasné, zářivé jako ty naše. Dá se říct, že kočičí vidění je podobné vidění člověka, který je barvoslepý. Modrou a zelenou zvládnou vnímat v některých odstínech, ale s červenou je to opravdu problém.

Ostrost

Kočky nevidí moc dobře do dálky. Pravdou je, že předměty, které jsou vzdáleny více než šest metrů jsou pro kočky již hodně rozmazané. Člověk za normálních okolností vidí ostře do cca 30 až 60 metrů. Z evolučního hlediska zřejmě nebylo tolik podstatné, aby kočky viděly do dálky. Jako kompenzaci jim však nadělila jiné vizuální výhody…

Periferní vidění

Kočky mají oči posazené více po stranách hlavy, což jim umožňuje záběr většího zorného pole než je tomu u lidí. Je to však na úkor zrakové ostrosti, takže kočky nemají hloubkové vnímání jako my.

Vidění za šera

Kočky mají eliptické zornice, které se maximálně rozšiřují, což jim umožňuje zachytit co nejvíce světla. Další výhodou jsou reflexní buňky pod sítnicí (tzv. tapetum lucidum), které způsobuje typický lesk, když na kočku posvítíme v noci, ale hlavně odráží více světla, takže zlepšuje schopnost koček vidět v šeru. Proč to tak evoluce zařídila? Jde o kořist – kočičí přirozená kořist je nejvíce aktivní za úsvitu a při soumraku.

Detekce pohybu

Kočky mají v oku až 8 x více buněk citlivých na pohyb, tzv. tyčinek, než člověk. Tyto buňky zajišťují kočkám neuvěřitelnou schopnost zachytit i sebemenší pohyb a to i na větší vzdálenost. Tato schopnost dělá z koček vynikající lovce a zároveň je chrání, když se dostanou do role kořisti a potřebují utéct.

Co to pro nás znamená?

Můžeme si uvědomit, jak zaujmout kočičí pozornost – rozhodně bude lepší, když budeme stát blízko ní a ne na druhé straně pokoje, kde její vidění již není tak ostré. Pochopíme, proč kočka sedící na parapetu zpozorněla, když zaznamenala letícího ptáka daleko nad sousedními domy. Bude nám jasné, proč červené hračky nejsou pro kočky moc zajímavé a proč ty žluté a modré jsou populárnější. Zejména, když je červená hračka na zeleném koberci.

Přehledně

Článek vyšel v časopisu Naše kočky 6/2024

Jmenuji se Hana Müllerová, jsem milovnicí koček všeho druhu i velikostí a také chovatelkou sibiřských koček. Zabývám se zejména otázkou zdraví, jenž zahrnuje poměrně velkou oblast – od jednotlivých možných onemocnění (infekčních, genetických, imunologických, funkčních atd.) přes diagnostiku a s tím vším související prevenci a následnou rehabilitaci. Své znalosti a zkušenosti s radostí sdílím se všemi milovníky koček, kterým záleží na zdravém a spokojeném životě svých vrňousků. Můj příběh si přečtěte zde>>