Čím to je, že člověk bez jídla vydrží cca 4 týdny aniž by to mělo drastický dopad na jeho fyzické zdraví, zatím co u kočky po 4 dnech hladovky nastává život ohrožující stav – lipidóza jater? Co je v těle kočky jinak, že takto reaguje?
Důvodem je snížená schopnost jater přeměňovat nahromaděný tuk na cukry. Během hladovky se tělo snaží získat co nejvíce živin ze svých zásob a tak se lipidy (tuky) přesouvají do jater, která by je měla přeměnit na sacharidy (cukry), které by mohly být využity jako zdroj energie. Bohužel kočičí játra tento proces rychle nezvládají a dochází ke ztučňování jater, které vede k jejich selhání (v případě, že se rychle odborně nezasáhne).
Jednoznačným spouštěčem lipidózy jater je tedy hladovka. Ale kočka si sama jen tak nevymyslí, že přestane jíst, třeba kvůli štíhlé linii nebo na protest vůči vládě, takže co vede kočku ke hladovění?
a) Může to být naše snaha o redukci její váhy,
b) také se může jednat o stav spojený s jinou probíhající nemocí,
c) nejčastěji však jde o vážný symptom dlouhodobého stresu, kdy je kočka v těžké depresi a snaží se být neviditelná – jen tiše trpí. Do kategorie dlouhodobého stresu spadají i body a) i b).
Největší riziko je ve skupině více koček, kdy si majitel ani nemusí povšimnout, že kočka dva tři dny nic nesnědla a diagnóza je stanovena až, když je pozdě.
Jak zavčas odhalit známky stresu u kočky, jak mu předcházet, jak řešit kolizní situace mezi kočkami, se můžete ve zkrácené formě dočíst ve Skriptech ke kurzu Stres u koček (ke stáhnutí za pár drobných zde) nebo se k nám přidejte na prezenčním kurzu Stres u koček, který se koná 27. 8. 2022 v Praze (více info najdete v sekci Prezenční kurzy.