Chodí zá vámi kočka doma úplně všude?

Nevím jak u vás, ale já ať se doma hnu kamkoli, mám za sebou špiona. A většinou nejen jednoho 😊 Přemýšlela jsem a pátrala, proč nás ti naši vrňousi takhle pronásledují a výsledkem je, že ve většině případů je toto chování naprosto normální, pokud má kočka s námi silné pouto.

Toto silné pouto však může být spojeno nebo ovlivněno i následujícími důvody:

  • Zvědavost
  • Vyžadování pozornosti (kočka se chce mazlit)
  • Nuda
  • Chce si hrát
  • Teritoriální chování

Kočka žijící pouze v domě/bytě nás považuje za středobod světa, strážce všech zdrojů jídla, teritoria, tvora, který ji zahrnuje láskou, který se s ní mazlí a hraje si. Z těchto důvodů ji neustále zajímá co děláme a co z toho ve výsledku vznikne.

V některých případech nás však může kočka následovat, protože se cítí vystresovaná nebo úzkostná z toho, že od nás bude oddělena (např. pokud ví, že nesmí do koupelny nebo do ložnice). Většinu času nás však naše kočky sledují, protože něco chtějí nebo jsou jen zvědavé, co zrovna děláme a jestli z toho něco kápne.

Proč chtějí do koupelny nebo na záchod?

Toto chování není zcela objasněné, ale zdroje uvádějí, že existuje několik teorií, které na základě typického kočičího chování dávají smysl. Jedna teorie říká, že kočky jsou teritoriální savci, kteří chtějí vědět, co se děje na jejich území. A koupelna (stejně tak jako zbytek domu) je považována za součást území naší kočky.

Dále je tu teorie, která říká, že koupelna nebo záchod je po většinu dne zavřená a pro kočku tedy představuje takovou tajnou 13. komnatu, která je plná zajímavých a zábavných věcí jako např. ruličky od papíru, kapající kohoutek, voda při spláchnutí záchodu, ručník na podlaze a třeba my ve vaně. To všechno jsou pro kočky velmi zajímavé věci, které nezažívají běžně. Takže spousta zábavy.

V potaz můžeme vzít také větší koncentraci „naší osobité vůně“, která se nachází v ručnících a oblečení, což pro kočku může být uklidňující. Stejně tak jako hladká, chladná plocha umyvadla, která je také velkým lákadlem.

Co když mě kočka všude sleduje, ale přitom se nechce nechat pomazlit?

Toto chování, které se projevuje u kočky odmítáním fyzického kontaktu, se vyskytuje většinou z několika důvodů:

  • Nedostatečná socializace během kotěcího věku
  • Pochází „z ulice“ nebo delší dobu strávila v útulku
  • Předchozí negativní zkušenost s lidským dotykem
  • Je to čistě její osobnostní rys

Co když sleduje jen mě a nikoho jiného?

Kočky si vytvářejí velmi silné sociální vazby a zřejmě jste to právě vy, s kým si vytvořila toto pevné pouto a všichni ostatní v domácnosti jsou pro ni „ti druzí“. Další důvod může být ten, že právě vy jste ten aktivní člen rodiny, který krmí, hraje si s ní, dává ji pamlsky a tyto činnosti kočka nemá spojené s nikým jiným.

Měla bych se obávat, když mě kočka stále sleduje?

Obecně ne, protože se jedná o normální chování, jak jsme si již řekli. Ale pokud mě moje kočka nikdy předním nešpehovala a najednou s tím začala, zpozorněla bych, protože se mně pravděpodobně snaží něco sdělit. Většinou je to, že ji něco trápí. Může se jednat o psychické problémy jako separační úzkost, vyděšení nějakým podnětem nebo může jít o zdravotní problém, který má vliv na změnu chování. Jedná se například o onemocnění štítné žlázy, cukrovku, chronické bolesti nebo neurologická onemocnění. V tomto případě je jasné, že je třeba navštívit veterináře.

I když tedy pronásledování naší kočkou pro nás v překladu do lidské řeči většinou znamená kompliment, neusněme na vavřínech a při náhlé změně tohoto chování zajděme raději na vyšetření.

Jak poznáte, že vaše kočka má separační úzkost?

Spouštěčem separační úzkosti bývá oddělení kočky od člověka nebo zvířete, se kterým má kočka silné pouto. Separační úzkost se může pohybovat od mírné až po těžkou. Mírná forma separační úzkosti nemusí být člověkem vůbec rozpoznána, zatím co těžká forma může být nesprávně interpretována jako špatné chování – což není.

Velmi dobrým indikátorem separační úzkosti je změna chování kočky, když se připravujete k odchodu z domu. Pokud se vaše kočka schovává, více mňouká, více vás sleduje nebo se vám snaží zabránit v odchodu, když si vezmete klíče nebo kabelku, může mít vaše kočka úzkost z odloučení.

Dále u koček trpících separační úzkostí můžeme pozorovat následující chování, když zůstanou samy:

Vykonávání potřeby mimo záchodek

Hlasité a časté mňoukání

Destruktivní chování, jako je škrábání nábytku, záclon nebo převracení věcí

Zvýšená agresivita vůči ostatním kočkám v domácnosti

Nadměrné čištění kožíšku, které může vést až k vytvoření lysin

Výrazné vítání, když se vrátíte domů

V případě, že máte podezření, že vaše kočka trpí separační úzkostí, promluvte si s veterinářem. V současné době již naštěstí existuje mnoho prostředků, jak kočce s úzkostí pomoct. Vždy je však nejlepší začít způsobem, který je pro kočku nejvíce příjemný a to je obohacení prostředí, ve kterém žije. Položte si následující otázky:

  • Je prostor, ve kterém kočka žije dostatečně velký?
  • Má kočka dostatek škrabadel (vertikálních i horizontálních)?
  • Je balkon přístupný i pro kočku?
  • Může z okna pozorovat něco zajímavého?
  • Má nějakou interaktivní hračku?
  • Nepotřebovala by kamaráda? Pokud je jedinou kočkou v domě.

Fantazii v obohacování prostředí se meze nekladou 😊 Pokud však kočka trpí úzkostí i nadále, je možné vyzkoušet uklidňující feromonové difuzéry nebo se podívat po uklidňujících pochoutkách, které obsahují složky jako tryptofan nebo L-theanin. Posledním řešením jsou léky proti úzkosti od veterináře. Nejčastěji je kočičí sledování znamením lásky a hlubokého pouta. Pokud byste chtěli, aby vás vaše kočka sledovala méně, zvažte obohacení prostředí, které vaší kočce poskytne mentální stimulaci a dá ji jinou práci, než aby vás sledovala.

Jmenuji se Hana Müllerová, jsem milovnicí koček všeho druhu i velikostí a také chovatelkou sibiřských koček. Zabývám se zejména otázkou zdraví, jenž zahrnuje poměrně velkou oblast – od jednotlivých možných onemocnění (infekčních, genetických, imunologických, funkčních atd.) přes diagnostiku a s tím vším související prevenci a následnou rehabilitaci. Své znalosti a zkušenosti s radostí sdílím se všemi milovníky koček, kterým záleží na zdravém a spokojeném životě svých vrňousků. Můj příběh si přečtěte zde>>