Proč kočky shazují věci ze stolů a jak tomu zabránit

Většina milovníků koček zná tuto situaci: kočka fascinovaně zírá na předmět stojící na stole, kuchyňské lince nebo na poličce. Po chvíli se vysune tlapka… a předmět spadne na podlahu, zatímco kočka pozorně sleduje celou akci. Může to vypadat jako vtípek našeho kočičího kámoše, ale existují logická vysvětlení, proč kočky převracejí věci.

Proč kočky shazují věci ze stolů?

Je to instinkt

  Jako predátoři jsou kočky evolučně uzpůsobeny k tomu, aby je přitahovaly věci, které míjejí jejich zorné pole. Toto chování je instinktivní: rychle se pohybující předměty jsou potenciálně něco, co je možné pronásledovat, chytat a jíst. Jednoduchý akt strkání nebo shazování předmětů ze stolů odpovídá tomuto instinktu. Proč do těch věcí, ale strkají? Je známo, že kočkovité šelmy si se svou kořistí hrají. Svými citlivými polštářky testují, jestli je ještě živá a kolik má energie. Čím je kořist nebezpečnější, tím si s ní déle hrají, aby ji unavily a snížily šance na přežití. Stejně tak prověřují stav vaší propisky, klíčů od auta a různých pro ně neznámých předmětů.

  Nudí se

   Kočky, které mají ve svém prostředí málo podnětů, se snaží najít způsob, jak se zabavit. Když jsou kočky celé hodiny doma samy, nemají co dělat, nudí se a vaše drobnosti končí na podlaze.

   Podpořili jsme toto jejich chování

    Nikdo asi není nadšený, když jeho kočka rozlévá vodu ze sklenice na podlahu. Ale páníčci mohou u kočky nevědomky posilovat toto chování tím, že na kočku promluví nebo ji zvednou v okamžiku kdy se chystá packou něco postrčit nebo shodit. Kočky se rychle učí; netrvá dlouho, než přijdou na to, že když začnou posunovat sklenici blíže k okraji stolu, jejich páníčci zareagují a věnují jim pozornost. Když zjistí, že to funguje, je pro naše malé manipulátorky už jen krůček k tomu začít toto chování využívat kdy potřebují. Například nám pinkáním do skleničky nebo jejím shozením můžou sdělovat jejich nevyhnutelnou potřebu: „Už je 1 minuta a 28 sekund po čase krmení! Umírám hlady!“.

    Jak zabránit tomu, aby vaše kočka postrkovala a shazovala věci?

    Rozhlédněte se po bytě

     Zaměřte se na to, kde máte položené křehké předměty. Místo toho, abyste umisťovali rozbitné předměty na místa, která jsou pro vaši malou kočičí hokejistku neodolatelná, schovejte je do skříní, skříněk a míst, kam se nedostane.

     Obohaťte její životní prostor

      Dopřejte své kočce věci, které jsou zábavnější než srážení věcí na podlahu. Všechny kočky potřebují horizontální i vertikální škrabadla a spoustu hraček, které je zábavnější pacičkovat a honit než věci na vašem stole. Kočičí skrýše umístěné ve výškách, různé police a schůdky povzbuzují kočky k lezení a vybití energie.  Jsou také ideálním místem pro odpočinek a spánek. Pokud umístíte kočičí strom blízko okna, vaše kočka bude mít o zábavu postaráno tím, že bude pozorovat život v okolí, ptáčky a vyhřívat se na slunci.

      Sledujte, jak reagujete

       Nepodporujte nevědomky toto chování vaší kočky tím, že ji věnujete pozornost, když shazuje předměty ze stolu. Místo toho, než skočí na stůl nebo poličku, proaktivně přesměrujte její pozornost a nabídněte jí podnětné, zajímavé činnosti, které může dělat.

       Hrajte si s ní

        Hrajte si s kočkou nejméně 15 min. denně. Házejte jí hračky a pamlsky, aby je lovila. Hrajte si s ní s mávátkem nebo s myškou uvázanou na kousku provázku. Zabavte ji tím, že ji schováte pamlsky a jídlo na různých místech po bytě, na kočičích stromech, v pelíšcích a v interaktivních hračkách. Kočka potřebuje mít možnost větší zábavy s hračkami vhodnými pro kočky, než když by vám převrhla hrnek s vodou nebo rostlinu v květináči. V podstatě ji zaměstnejte, aby necítila potřebu se zaměstnat sama.

        Není neobvyklé, že kočky něco převrhnou. Pokud se ale toto chování změní v problém, je možné jej napravit. Nejdříve identifikujte důvody, proč vaše kočka shazuje věci ze stolu a zamyslete se nad tím, jak v těchto případech reagujete.  Poté zapracujte na obohacení jejího prostředí a změně jejího chování.

        Tagy:
        Jmenuji se Hana Müllerová, jsem milovnicí koček všeho druhu i velikostí a také chovatelkou sibiřských koček. Zabývám se zejména otázkou zdraví, jenž zahrnuje poměrně velkou oblast – od jednotlivých možných onemocnění (infekčních, genetických, imunologických, funkčních atd.) přes diagnostiku a s tím vším související prevenci a následnou rehabilitaci. Své znalosti a zkušenosti s radostí sdílím se všemi milovníky koček, kterým záleží na zdravém a spokojeném životě svých vrňousků. Můj příběh si přečtěte zde>>