Jak kočku motivovat k pití (tekutin) 

Už jste si někdy kladli otázku, zda vaše kočka pije dostatek tekutin? Nebo jste se ocitli v situaci, kdy jste potřebovali, aby se kočka víc napila? 

A protože v poslední době se na mne obrací více majitelů koček s prosbou o rady, jak zlepšit kočce pitný režim a „donutit“ ji vypít více tekutin, tak z toho nakonec vznikl tento článek.

Obecně platí, že kočka není velký milovník pití, protože její tělo je nastaveno tak, aby tekutiny přijímala společně s potravou. Proto je samozřejmě důležité kočku krmit mokrým krmivem, BARFem nebo i celou kořistí, protože takto krmená kočka bude dostávat s potravou i víc tekutin. 

Ať už krmíte svou kočku čímkoliv, může se stát, že budete potřebovat do ní dostat více tekutin.

Kterých koček se to týká a jak na to? Podíváme se na tři nejrozšířenější situace. Podobných situací může být však více. 

  • Kočky s onemocněním ledvin. Tyto kočky jsou náchylnější k dehydrataci, což může ještě zhoršit jejich onemocnění.
  • Kočky s kočičí idiopatickou cystitidou (FIC). V tomto případě je nutné takzvaně propláchnout tělo a zředit moč a tím předcházet recidivám tohoto stavu.
  • Kočky, které žerou pouze nebo většinou granule. Tyto kočky jsou také náchylné k dehydrataci, protože suché krmivo neobsahuje žádnou tekutinu a tím pádem kočka ze své stravy žádnou tekutinu nemůže získat. 

Jak takovou kočku namotivujeme, aby se napila více? Prozkoumáme to od základu a začneme miskami. Protože toto téma není tak jednoduché, jak se může zdát, měli bychom dodržovat určitá základní pravidla a naučit se myslet jako kočka.

Za prvé – zkontrolujeme jakou má kočka misku na vodu. 

Důležité je vybrat misku, ze které vaše kočka bude ráda pít. Klidně zkuste několik typů misek a uvidíte, kterou misku bude vaše kočka preferovat. Sáhnete po skleněné, keramické nebo kovové misce a na plastovou raději zapomeňte.
Plastová miska se rychle poškrabe, ve škrábancích se usadí bakterie a také plast bude uvolňovat do vody mikro částice a my rozhodně nechceme, aby kočka takovou vodu pila. 
Většina koček bude preferovat širokou a zároveň mělkou misku, aby nemusely do nádoby strkat hlavu, aby se z ní napily. Jiné kočky naopak preferují skleničky svých majitelů a rády tam strkají nejenom hlavu ale i tlapky.
A pokud vaše kočka patří k té druhé skupině, tak ji nachystejte skleničku, ale vyberte takovou, kterou jen tak nerozbije, pokud by ji náhodou shodila z výšky. 
Můžete také zkusit naplnit misku vodou až po okraj – některé kočky rády pijí z plné nádoby. 
Důležité je, abyste metodou pokusu a omylu vychytali co přesně bude preferovat vaše kočka a pak to podle toho zařídili.

Za druhé – spočítáme, kolik má kočka misek na vodu

Aby to nebylo tak jednoduché, tak i počet misek na vodu je důležitý. Nejlépe je mít několik misek na vodu a rozmístit je na několika místech. Až bude vaše kočka obcházet a kontrolovat svoje teritorium (váš byt), tak vždycky po chvilce narazí na další misku a třeba se z ní napije. A pokud máte byt nebo dům, který má patra, tak to platí dvojnásobně. 
V případě, že máte více než jednu kočku, tak bude také počet misek s vodou velmi důležitým kritériem. V případě skupiny koček je nutné, aby každá „sociální“ skupina měla svou misku s vodou a aby mezi kočkami nedocházelo ke konkurenčnímu boji kvůli vodě. 

Za třetí – zkontrolujeme, kde jsou misky umístěny

Výběr místa pro misku s vodou se také nesmí zanedbat. Misku s vodou umístěte dál od misek s krmivem, protože kočky nerady pijí vedle místa, kde se stravují. Určitě si nepořizujte dvojité misky (to jsou takové spojené misky kde jedna z nich je určena na vodu a druhá na jídlo) a to ze dvou důvodů.
Ten první je stejný jako v předchozím odstavci – kočky nerady pijí tam, kde se stravují.
A druhý důvod je ten, že když jsou misky s krmivem a vodou vedle sebe, tak se voda snadno kontaminuje kousky jídla, které upadnou kočce z tlamky během stolování a začnou se v ní množit bakterie. Vaše kočka bude pít více, pokud budou misky s jídlem a vodou umístěné na různých místech. Dále je důležité, aby miska s vodou nebyla hned vedle kočičího záchodu a také je nutné, aby se nacházela na klidném místě, kde kočku nikdo nebude rušit. Pokud máte možnost, umístěte misky s vodou někam do výšky.
Kočky se cítí ve výškách bezpečně a možná se jím taková umístění misky víc zalíbí. Může se jednat např. o vyvýšený parapet nebo nějakou poličku – fantazii se meze nekladou. Je to jen na vás a na tom, co bude vyhovovat vaší kočce. Akorát nezapomínejte na to, aby takové místo bylo bezpečné, dostatečně velké a kočka se tam cítila dobře.

Údržba misek na vodu 

Asi není překvapením, že misky mají být čisté. Je nutné vodu pravidelně vyměňovat, a to aspoň jednou denně a misky pořádně umýt.

Ostatní / jiné zdroje tekutin

Pro kočku můžou být atraktivní i jiné, řekneme méně konvenční možnosti pití. Některé kočky například milují tekoucí vodu a pak se nabízí možnost fontánky na pití nebo i tekoucí voda z kohoutku. 
Dále můžete kočce zároveň s vodou nabídnout i vývar z masa nebo ryby. Zde je potřeba dát si pozor, aby takový vývar nebyl osolený či okořeněný, nebo aby se v něm nevařila cibule nebo česnek.  
Pokud vaše kočka miluje chuť tuňáka, tak se dá využit tekutina z plechovky tuňáka ve vlastní šťávě nebo v pramenité vodě – i ta se dá nalít do misky a trochu rozředit vodou. 
V současné době je na trhu velký výběr různých „pitíček“ a „polévek“ pro kočky. I tím můžete podpořit příjem tekutin.

Jaké pití je pro kočku nevhodné:

  • Příliš slané tekutiny
  • Jakékoliv kořeněné tekutiny
  • Mléko
  • Tekutina/vývar s cibulí nebo česnekem

Další tipy

Ať už budete nabízet kočce čistou vodu nebo vývar, je vždy důležité dbát na to, aby taková tekutina měla pokojovou teplotu. Pokud tekutina bude příliš studená, tak to kočku vůbec nenaláká. 
Jak už jsem zmiňovala na začátku článku, krmení je velmi důležité a je lepší krmit spíše mokrou stravou než suchou stravou. 
Přidání trochu vody/vývaru do mokrého krmiva může také pomoci zvýšit příjem tekutin. Některým kočkám chutná krmivo, které připomíná polévku nebo některé kočky moc rády vylizují šťávičku, která je obsahem konzervy. Můžete to trošičku naředit, ale zase nepřehánějte, abyste nedopadli tak, že kočka takové krmivo odmítne a vy ho budete muset vyhodit. 

Na závěr bych ještě chtěla říci – pozorujte svou kočku, naslouchejte jí, dejte jí možnost si vybrat ze které misky bude pít a respektujte její volbu.  

Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>