Pes a kočka

Může žít kočka se psem?

Máte kočku a chtěli byste i pejska? Nebo obráceně? Nevíte, jestli by se spolu snesli? Potom je tento článek právě pro vás!

V prvé řadě je nutné si uvědomit, že kočka a pes jsou rozdílné živočišné druhy a nemůžeme od jednoho očekávat to co od druhého. Každý z nich má své specifické potřeby, které dávají najevo tzv. „řečí těla“. Nutno podotknout, že pes nezná řeč těla kočky a naopak. Příkladem může být, že pes, který je rozrušený vrčí, kočka mrská ocasem. Jak se můžou pochopit? Pokud si uvědomíme už jen tyto základní fakty, musí nám být jasné, že si tyto živočišné druhy nepadnou okamžitě láskou kolem krku, ale spíš pes, jako větší predátor půjde po krku kočce a kočka, pokud nebude zahnána do koutu, se bude snažit utéct.

Takže jde to vůbec?

Ano, jde. Pokud si zodpovíte pár otázek, na pár věcí se zeptáte a zejména se naučíte svým zvířatům maximálně naslouchat.

Kočka a pes společně

1

Jakou povahu má váš současný mazlíček? Je společenský a má bezproblémovou povahu? Jak reaguje, když přijde návštěva? Honil někdy váš pes kočku, nebo je to plemeno vyšlechtěné pro lov malých tvorů? Pokud si k psovi pořídíte kotě, musíte být nadmíru ostražití pokud váš pes má vyvinutý extra silný lovecký pud. Takový pes bude považovat kotě za lovnou zvěř a pro kotě to nemusí dopadnout vůbec dobře. Všeobecně platí, že nejlépe se sbližují mladá zvířata cca do 1 roku. Není to však 100% pravidlem.

2

Pokud si pořizujete psa nebo kočku od chovatele, zeptejte se, zda zvíře má již nějakou zkušenost se psem/kočkou. Byli jen chvíli nebo dlouhodobě? Byli na sebe zvyklí? Pokud si berete zvíře z útulku, zeptejte se, jak reaguje na ostatní zvířata a zejména na psy nebo v případě psa na kočky. Pokud vám řeknou, že je nesnese, nemusí být tato informace zcela relevantní, protože během pobytu v útulku nemusela kočka nebo  pes brát ostatní zvířata jako rodinu, mohli se cítit nejistě, ve stresu a tím pádem reagovali neadekvátně.

3

Vím jak psa a kočku seznámit? Pokud si nejste jisti, držte se tohoto postupu. Nejprve rozdělte dům/byt na dva prostory, aby si příchozí zvykl na nové prostředí. Mezi oběma oblastmi můžete je dobré mít zábranu přes kterou se můžou vidět a cítit.. Před prvním setkáním si s oběma mazlíčky pohrajte a vezměte psa na dlouhou procházku, aby byli unavení a méně vzrušeni. Cílem prvního setkání je udržet oba mazlíčky v klidu, bezpečně od sebe a v pozitivním myšlení. První schůzka by měla být krátká – ne více než několik minut – a poté by měli být opět odděleni. Rozhodně nenechávejte kočku a psa společně bez dohledu až do doby, kdy si budete jisti, že jsou na sebe zvyklí a nic se nepřihodí.

4

Jak postupovat dál? Když představujete své mazlíčky, mějte svého psa na vodítku. Přestože kočky, které mají zkušenosti se psy, mohou při přiblížení obstát, drtivá většina nejprve uteče. Mnoho psů bude pronásledovat něco, co uteče, takže buďte na to připraveni. Kdykoli váš pes kočku ignoruje nebo se chová klidně, odměňte ho pozitivním posílením. V ideálním případě chcete, aby si váš pes kočku uvědomoval, ale byl klidný a soustředil se na vás. Pokud se na kočku podívá, ale pak se klidně ohlédne zpět k vám – odměňte ho.

5

I po úspěšném úvodu mějte na paměti, že se vaše kočka může stále cítit zranitelná, zvláště pokud je váš pes vzrušený. Je vzácné, aby kočky projevovaly agresi, pokud nejsou zahnány do kouta, takže svého psa můžete chránit tím, že své kočce vždy necháte únikovou cestu. Kočky milují výšky, odkud se můžou z bezpečí dívat, takže je důležité pro ně zbudovat police, prolézačky, kočičí stromy, aby se před psem cítily v bezpečí. Ke schodišti je možné umístit branku, přes kterou se pes nedostane za kočkou do poschodí a ona si užije svůj odpočinek. Nezapomeňte, že kočky prospí na rozdíl od psů až 16 hodin denně. Velmi důležité také je, aby se kočka cítila bezpečně během jídla, pití a také vyprazdňování. Krmení a vodu je tedy vhodné umístit na vyvýšené místo, kam pes nedosáhne. Záchodek by neměl být psovi přístupný nebo alespoň použít záchod s dvířky nebo typu hop-in.

6

Nebudou na sebe žárlit? Jistě, že v určitých věcech budou. Pes i kočka budou soutěžit o vaši pozornost. Je to přirozené chování. Ne z důvodu, že by chtěli být více milováni, ale protože vás považují jako zdroj potravy a pozornosti. Z těchto důvodů se k sobě můžou začít chovat teritoriálně. Kočka se ocitne ve velkém stresu, pokud bude nucena sdílet tak důležité věci, jako jsou misky na jídlo a vodu. Tyto „osobní“ věci jsou oblasti konfliktů, které často způsobují chronický stres u koček, ať už se bojí vašeho psa – nebo s ním soutěží. Nezapomeňte se ujistit, že máte dostatek misek na krmení pro kočky, vodních zdrojů, psích hraček a pelíšků, aby se domácí mazlíčci mohli snadno ignorovat, pokud chtějí.

7

Změnil se vztah vaší kočky a psa? Odpovězte si na otázku, zda se nezměnilo něco ve vaší domácnosti, jako narození dítěte, onemocnění jednoho ze zvířat, stěhování…cokoli co mohlo narušit zaběhlý chod domácnosti. Pokud identifikujete příčinu, zkuste zavést novou rutinu – pomalu, lehce, jako byste začínali od začátku.

8

Mnoho psů a koček bude žít spolu bez problémů, ale je důležité si uvědomit individuální osobnosti a preference vašeho mazlíčka, než představíte dalšího člena rodiny. Pokud již máte kočky a psy, kteří se nesnášejí, vyhledejte co nejdříve specialistu, který se zabývá chováním koček a psů. Můžete si zkusit promluvit i se svým veterinářem, který vám buď poradí nebo nasměruje na správného odborníka.  Může se stát, že již špatný vztah bude nenapravitelný. Je velmi těžké si to představit, ale je důležité, abyste mysleli především na pohodu vašeho domácího mazlíčka – i když by to znamenalo, že se jednoho z nich budete muset vzdát a najít mu klidný domov, kde bude mít spokojený život. Věříme však, že se správnou péčí toto nebude potřeba a vy si budete užívat krásného společného kočko-psího života.

Důležité:

I když to zdánlivě s tématem nesouvisí, NIKDY nedávejte produkty s určením pro psy kočkám!!! Jedná se zejména o antiparazitika – přípravky proti blechám, klíšťatům, odčervovací přípravky a psí šampóny. Složení je pro kočky SMRTELNĚ JEDOVATÉ!!!

kočka a pes
Tagy:
Jmenuji se Hana Müllerová, jsem milovnicí koček všeho druhu i velikostí a také chovatelkou sibiřských koček. Zabývám se zejména otázkou zdraví, jenž zahrnuje poměrně velkou oblast – od jednotlivých možných onemocnění (infekčních, genetických, imunologických, funkčních atd.) přes diagnostiku a s tím vším související prevenci a následnou rehabilitaci. Své znalosti a zkušenosti s radostí sdílím se všemi milovníky koček, kterým záleží na zdravém a spokojeném životě svých vrňousků. Můj příběh si přečtěte zde>>