Jak neotravovat kočičí nosánek? Aneb co jim opravdu nevoní?

Kočky sice nemají tak super čich jako psi, ale i přesto jej mají asi 14 krát citlivější než lidé.

Disponují okolo 200 miliony čichových receptorů proti lidským 5 milionům.

Evoluce kočky v rámci přežití vycvičila na vůně či pachy, které jsou pro ně příjemné a které naopak pro ně znamenají nějaké potencionální nebezpečí.

Všeobecně platí, že nejvíce kočky zneklidňují a odpuzují těkavé organické látky (VOC – volatile organic compound), které za přítomnosti slunečního záření reagují s oxidy dusíku za vzniku látek, které mohou poškozovat lidské zdraví nebo ozonovou vrstvu. To máme, ale šikovné kočičky, že tak perfektně dokáží odhalit nebezpečí pro život na planetě, že ano? Ne, je to jednodušší, povětšinou se jedná o pachy, které nejsou příjemné ani nám lidem – z živočišné říše se  jedná například o plyny (pachy) zvířat, rostlin a to zejména hnilobné pachy (například z mršin nebo močálů), ale také o pach šířícího se požáru vegetace. Jako zástupce VOC antropogenních látek (vznikající činností člověka) lze uvést plyny vznikající v potravinářském, chemickém průmyslu, v dopravě (zejména benzentoluenxylenformaldehyd), spreje a jiné.

Jak už asi tušíte, někdy není překvapením, že kočky nesnáší některý zápach, protože není libý ani nám, ale jsou zde i takové, které by nás možná ani nenapadly. Pojďme se na ně podívat.

Éterické oleje (patří mezi VOC)

Ačkoli si můžeme myslet, že použitím nějakého éterického oleje (nebo i svíčky s éterickým olejem) zpříjemníme atmosféru nejen nám, ale i kočkám, je to velká mýlka. Pro kočky éterické oleje ve větším množství představují JED, jsou pro ně toxické. V případě, že začneme pozorovat u kočky problémy s dýcháním, výtok z nosu, kašel, slinění, okamžitě je nutné odstranit zdroj vůně a přemístit kočku na čerstvý vzduch. Pokud problémy přetrvávají, vyhledat veterinární ošetření.

Pokud si tedy chceme dopřát uklidňující chvilku s vůní levandule atp. je rozumné si ji užít ve vaně bez přítomnosti kočky.

Citrusy

Mezi další vůně, které kočky odpuzují, patří kyselá, silná vůně citrusů – zejména grapefruitu, pomeranče, limetky a citrónu. Oleje citrusů totiž patří taktéž mezi látky toxické pro kočky. Dokonce někteří zahradníci používají kůru těchto citrusů k odpuzení koček ze zahrad.

Chilli papričky

Velmi ostrá, štiplavá kořeněná vůně Kapsaicinu, molekuly, která dodává Chilli papričkám jejich osobitou ostrost je pro kočky také velmi nepříjemná. Jedná se o další toxickou látku, ohrožující kočičí zdraví. Přidává se také do přípravků, které mají odpuzovat kočky.

Květiny a keře

Jak víme, některé květiny a keře jsou pro kočky toxické (viz seznam, který nádherně vypracovala Vlaďka Zítková Jaké rostliny jsou pro kočky ne/bezpečné? – (vladimirazitkova.cz)

Některé z nich působí na kočky odpudivě samy od sebe, ale nemůžeme na to spoléhat úplně! Z ostatních rostlin kočkám nevoní například Levandule (Levandula angustifolia), Kopřivenka psí (Coleus Canina), Měsíček lékařský (Calendula officinalis). Tyto rostliny lze použít jako přirozenou bariéru, když chceme zamezit, aby se kočky dostaly k nějakému místu na zahradě nebo balkónu.

Ocet

Ocet kočkám většinou moc nevoní a jelikož není pro ně toxický, lze jej využít i případně na očištění míst kde kočka značkuje. Je však zapotřebí vysledovat, zda kočka nemá tendenci takto očištěný povrh přeznačkovat. Pokud ne, hurá, našli jste jeden z mála prostředků, které odradí kočku značkovat na určité místo.

Mletá káva

Kofein je pro kočky toxický, takže je jedině dobře, že jim káva nikterak nevoní. Vzhledem k toxicitě by se neměla používat kávová sedlina k odrazení koček od míst, kam nechceme aby chodily. Sedlina může ulpět na packách a při čištění ji může kočka pozřít.

Záchodek

Jelikož je kočka solitérní zvíře a moč používá v přírodě ke značkování svého teritoria, můžeme se v domácnosti s více kočkami setkat se situací, že určitá kočka bude opovrhovat již použitým záchodkem od jiné kočky a udělá potřebu „jinde“. Některé kočky jsou k pachům moči ostatních kočičích spolubydlících lhostejné, některé však ne. V každém případě se doporučuje vždy stejný počet záchodků jaký je počet koček plus jeden navíc, aby kočky nebyly stresovány cizím pachem.

Pokud víme, které vůně či pachy kočky nemají v lásce, je jednoduché s touto informací dobře pracovat jak ku prospěchu nás i kočky. Tím, že nedráždíme kočku nepříjemnými pachy snížíme míru stresu, což se nám odvděčí na jejím zdraví. Pokud chceme kočku odradit od chození na určité místo, můžeme použít netoxický zdroj nepříjemného pachu. Vždy však musíme mít na mysli, aby použitá látka byla pro kočku opravdu netoxická.

Zdroje:

Pet Poison Helpline

Dr. Marci Koski: Feline Behavior Solutions

Lauren Krouse: What Smells Do Cats Hate?

Jmenuji se Hana Müllerová, jsem milovnicí koček všeho druhu i velikostí a také chovatelkou sibiřských koček. Zabývám se zejména otázkou zdraví, jenž zahrnuje poměrně velkou oblast – od jednotlivých možných onemocnění (infekčních, genetických, imunologických, funkčních atd.) přes diagnostiku a s tím vším související prevenci a následnou rehabilitaci. Své znalosti a zkušenosti s radostí sdílím se všemi milovníky koček, kterým záleží na zdravém a spokojeném životě svých vrňousků. Můj příběh si přečtěte zde>>