Proč do kočičí stravy zařadit sardinky?
neboli jak sardinky řádí v kočičím jídelníčku

Pokud přemýšlíte, jak zpestřit kočičí jídelníček, můžete do kočičí stravy zařadit obyčejné sardinky (Sardina pilchardus).

Když jsem se snažila své kočky seznámit se syrovou stravou (masem), jejich nadšení nebylo nějak moc velké. A protože jsem hledala způsoby, jak jim co nejrychleji poskytnout co nejlepší krmení, narazila jsem na sardinky.

Sardinky jsou dokonalým a zároveň jednoduchým způsobem, jak hned zlepšit a zpestřit kočičákům jídelníček. Je to potravina, která je levná, všude je seženete, je pro kočky nesmírně prospěšná, a hlavně skoro všem kočkám chutná.


Proč teda sardinky jsou tak zatraceně dobré?

Nabitý proteinový (bílkovinový) balíček

Vaše kočka je masožravec, potřebuje proteiny (bílkoviny), aby se její svaly a pojivé tkáně mohly normálně vyvíjet. Proteiny (bílkoviny) jsou nezbytné také pro správný vývoj a tvorbu struktury kůže, chlupů, kloubů, kostí atd. Sardinky, a ryby obecně, jsou bohatým zdrojem proteinů (bílkovin), obsahují také esenciální aminokyseliny, které si kočka sama neumí vytvořit, ale které její tělo potřebuje.

Skvělá výživa pro kosti a klouby
Sardinky (a nejenom sardinky) jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin: EPA (kyselina eikosapentaneová) a DHA (kyselina dokosahexaenová). Tyto obě kyseliny se přirozeně vyskytují v rybím oleji. Jsou bohaté na vitamin D, a jsou nezbytné pro zdravé klouby a pro stavbu kostry.

Podpora pro zdravé srdce
Sardinky jsou perfektním zdrojem vitaminu B12, který podporuje kardiovaskulární činnost. Ve spojení s výše zmíněnými kyselinami DHA a EPA dostane kočka perfektní výživu pro zdravé srdce!

Podpora pro zdravý mozek
Esenciální mastná kyselina DHA podporuje kognitivní funkce mozku. Má pozitivní vliv na schopnost učit se, na paměť, zrak a psychomotorické dovednosti.

Mírní projevy alergií
Esenciální mastné kyseliny, které se nacházejí v sardinkách, zmírňují projevy alergie a působí protizánětlivě. Tím pomáhají snížit chronické alergické zarudnutí a alergické záněty pokožky.

Pomáhají bojovat s nadváhou
Sardinky, bohaté na omega-3 mastné kyseliny, pomáhají bojovat s nadváhou vašeho čtyřnohého miláčka. Tyto esenciální mastné kyseliny aktivují v těle bílkoviny, které pomáhají spalovat tuky. Při správném podávání mohou pomoci snížit váhu kočky (ale to samozřejmě samotné sardinky nezvládnou, je třeba přehodnotit celkový přístup k výživě vaší kočky a celý její jídelníček).

Podporují ledviny
Studie na psech prokázaly, že zatímco příjem omega – 6 mastných kyselin má negativní vliv na funkci ledvin již během raného stadia onemocnění ledvin, jídlo obohacené o omega -3 kyseliny ledviny naopak chrání. Klinické studie u lidí prokázaly, že dlouhodobý příjem rybího tuku (takového, jaký je např. v sardinkách) zpomaluje pokles ledvinových funkcí.

Zlepšují náladu
Dle některých vědeckých studií mastné aminokyseliny EPA (kyselina eikosapentaneová) a DHA (kyselina dokosahexaenová), které sardinky obsahují, mohou zlepšovat náladu. EPA mořského původu (jako např. v sardinkách) může zmenšovat počet cytokinů (signálních proteinů, účastnících se významně v imunitní odpovědi, ovlivňujících mozek, jeho funkce a chování) a tím snižovat výskyt depresí.

A jak na tom jsou sardinky s toxiny? Není to nebezpečné?
Sardinky mají krátký život, takže nestihnou akumulovat tolik toxinů jako ostatní ryby. Nachází se na dně potravinového řetězce, krmí se planktonem. Sardinky neobsahují těžké kovy, jako např. rtuť, jak je tomu u spousty jiných ryb.

I tak je nutné to se sardinkami (a rybami obecně) nepřehánět! Mastné kyseliny EPA (kyselina eikosapentaneová) a DHA (kyselina dokosahexaenová) jsou perfektním doplňkem výživy a jsou velice zdraví prospěšné, jen pokud dodržujete doporučenou dávku. Ve velkém množství mohou škodit zdraví, zvláště pokud kočka nebude dostávat ve své potravě i antioxidanty (např. vitamin E).

Jak často a kolik dávat kočce sardinek?
Stačí ¼ maximálně ½ konzervy na týden.

A jaké sardinky? My kupujeme konzervy pro lidi – sardinky ve vlastní šťávě. Nejlepší jsou s minimálním obsahem soli (nebo úplně bez soli), bez sóji, kukuřice, slunečnicového oleje a dalších potravinových složek, které obsahují velké množství omega-6 kyselin.

Jako každé jídlo pro kočičáky i sardinky se podávají teplé (v pokojové teplotě, ne přímo z lednice), „čerstvé“ – neskladujte otevřenou konzervu, pokud máte jednu kočku, tak ze zbytku konzervy raději udělejte sardinkovou pomazánku pro sebe 🙂

Ať už krmíte svou kočku čímkoliv, dejte ji jednou týdne sardinky, takovou odměnu vaše kočka určitě zaslouží.

Co obsahují sardinky: vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, mangan, selen, vitamin B1, Vitamin B2, vitamin B3, vitamin B5, vitamin B6, vitamin B9, vitamin B12, vitamin A, vitamin D, vitamin K, také nasycené, mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny *
*Poznámka: přesné nutriční hodnoty najdete na internetu.

A pokud jste dočetli až do konce, vysvětlím vám, proč sardinky řádí 🙂 Nadpis vznikl jako překlep, ale protože takový překlep okamžitě oslovil spoustu lidi a dokonce na to vznikla básnička od Anny Krajíčkové, tak jsem to tak nechala 🙂 Ať sardinky řádí a kočičáci jsou spokojení!

Stavím se do řady, když sardinky řádí
Chybička se vloudila, ale jediná byla.
Článek supr napsaný, s nabídkami dodaný.


Tagy:
Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>