Recept kočičí dlouhověkosti

Podle Wikipedie kočka domácí v průměru dožívá 15 let, dle jiných zdrojů je uváděn průměr 20 let. Mně osobně se víc líbí představa, že naše kočky s námi budou minimálně 20 let a doufám, že i déle. Co proto ale musíme udělat, aby naši kočičí kamarádi měli tak dlouhý a kvalitní život?

Při narození každé koťátko dostane nějaký genetický základ. Pak kotě žije a vyrůstá v nějakém prostředí. Celý život kočky, její zdraví a její dlouhověkost bude ovlivňovat zhruba na 50 % genetický základ a na dalších 50 % prostředí. Jaké bude kočka mít geny většinou moc neovlivníme, můžeme se maximálně snažit vybírat zdravé rodiče a vyhýbat se aspoň těm známým a testovaným genetickým chorobám nebo příbuzenské plemenitbě.  Ale máme skvělou možnost vytvořit pro kočky odpovídající prostředí pro jejích dlouhý život. Takže co můžeme udělat proto, abychom měli doma zdravou a spokojenou kočku?

  1. Správná výživa.

Ať už se nám to líbí nebo ne, kočka je striktní masožravec. Tento fakt musíme přijmout a přizpůsobit pak výživu kočky jejím biologickým potřebám. Granule do kočičího jídelníčku nepatří.  Kromě toho, že kočku stále dehydratují, tak se ještě podílí na vzniku takových chorob, jako je alergie, cukrovka, kameny v ledvinách a močovém měchýři atd. Kočičí strava by měla byt především MOKRÁ a obsahovat MASO. Nejlepší je domácí strava, kterou můžeme připravit sami a tím i mít dohled co přesně naše kočka jí. Správné krmení je jeden z pilířů kočičí dlouhověkosti.

  1. Silný imunitní systém.

Zdravý imunitní systém je základem pro dlouhověkost a naším cílem je snažit se ho udržet v rovnováze a plné funkčnosti. Dobře fungující imunitní systém by měl chránit kočku před patogeny a neměl by mít nadměrnou reakci a podílet se na vzniku alergii a jiných autoimunních poruch. Jedním z klíčů, jak udržet základní imunitní systém v rovnováze, je vyhnout se nadměrné vakcinaci. Úlohou vakcinaci je, zjednodušeně řečeno, stimulovat imunitní systém. Nic méně taková opakovaná stimulace může vest k nadměrné reakci organizmu a vyvolat autoimunní odpověď (např. alergii). Téměř neexistuje imunologický požadavek na každoroční přeočkování. Imunita na viry přetrvává léta nebo i celý život.

Kdy se očkování nedoporučuje:

  • kočka má alergii, potíže s funkcí endokrinní žlázy, rakovinu, disfunkci orgánu nebo jiný zdravotní problém
  • kočka měla reakci (např. alergickou) na předchozí očkování
  • kočka nemá „příležitost“ se potkat s chorobou (např. žije pouze v bytě).

Dalším klíčem k dobrému imunitnímu systému je vyhnout se nadužívání léku (antibiotika, steroidy atd.). Pokud je léčba nutná, nezapomínejte podporovat imunitní systém během léčby a po léčbě (probiotika, doplňky stravy na podporu imunity).

Stres oslabuje imunitní systém, proto je důležité se stresu vyhýbat nebo jej alespoň minimalizovat. Pro kočku může být stresující jakákoli změna (nová kočka, nový člen domácností, stěhování, návštěva veterináře, výstava, příliš moc koček atd.). Vlivem stresu kočka může onemocnět a je na nás každou změnu pečlivě zvážit a snažit se každou takovou situaci citlivě vyřešit.

  1. Podnětné prostředí.

Kočky jsou hraví a velice aktivní tvorové. Aby se vaše kočka cítila dobře, potřebuje kromě správného krmení i spoustu podnětů, aby se mohla neustálé vyvíjet. Hračky, škrabací kůl s několika patry, tunely, schovávačky, papírové krabice, možnost pozorovat ptáky (rybičky), možnost „lovit“ hračky, možnost se proběhnout s kočičím kamarádem a pak se k němu přitulit v pelíšku atd. – to vše přispívá k jejímu spokojenému životu.

Zážitková stěna, kočka Frederica Regina Oneiri CZ
Fotografie: Blanka Kořínková
  1. Bezpečí

Kočka by neměla běhat bez dozoru venku. Pokud byste chtěli, aby si vaše kočka užívala sluníčka a mohla být na čerstvém vzduchu, pak je nutný zahradu/terasu/balkon zabezpečit tak, aby kočka nemohla utéct nebo spadnout. Balkon či terasu je nutné zasíťovat, bezpečnost zahrady se dá vyřešit různými způsoby. Okna můžou představovat nebezpečí: je nutné okna zasíťovat a vyklápějící okna zavírat, pokud necháváte kočku samotnou doma. Hodně koček uvízlo ve vyklápějícím okně a zemřelo. Proto je lepší neriskovat a okno zavřít. Nebezpečné, toxické, chemické látky a léky je nutné mít z dosahu koček (např. uzamčené ve skřínce). Igelitky, ostré předměty, dráty, jedovaté kytky – to vše může představovat nebezpečí pro vaši kočku.

Pokud se dokážeme vyhnout všem nástrahám, budeme respektovat přírodu a to, jak byla kočka stvořena, budeme se těšit dlouholetému kamarádství s našimi miláčky a užívat si jejich přítomnosti v našem životě.

Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>