Stres u koček (část 2)

Není moc vědeckých studií, které by se zabývaly vlivem stresu na trávicí systém koček. Dá se ale předpokládat, že je to stejné nebo velmi podobné jako u lidí nebo psů, tzn. že i u koček má stres vliv na trávicí (gastrointestinální) systém. Existuje přímá závislost mezi střevem a mozkem přes sympatický a parasympatický nervový systém. Parasympatický systém řídí imunitní funkce, obnovu buněk, trávení a vstřebávaní živin atd. a sympatický systém aktivuje organizmus do režimu „bojuj nebo uteč“. Sympatikus během stresu aktivuje organizmus aby „přežil“, zrychlí frekvenci dechu, začne více bušit srdce, zvedne se tlak, rozšíří se zorničky a zároveň „vypne“ k přežití nepotřebné funkce organizmu jako je např. trávení nebo imunitní systém. Pokud se zvýší aktivita sympatiku, automatický se snižuje aktivita parasympatiku a naopak.

A z tohoto důvodu stres zpomaluje trávení, zpomaluje vyprazdňovaní žaludku a zároveň urychluje pohyblivost tlustého střeva. Toto může mít vliv na pokles chutě k jídlu, a kočky pod vlivem stresu můžou více zvracet, mít průjem nebo zácpu. Snížená chuť k jídlu a snížený příjem vody současně se snížením frekvence vylučování vede k zácpě. A to je poměrně obvyklá reakce na stres (změny) u koček jako je např. stěhování do nového domova, hospitalizace atd. Pokud je příjem potravy výrazně snížen, může to dokonce vést k potenciálně smrtelnému stavu pro kočky – jaterní lipidózě.

Stres zvyšuje úroveň glukózy (cukru) v krvi a tím se zvyšuje chuť k jídlu. Proto je přejídání velmi známou reakcí na stres, a to jak u lidí, tak i u zvířat. Jedna z možných příčin obezity u koček může být pro kočku stresující prostředí.  To také může vysvětlovat proč kočka, i když je na redukční dietě, nehubne dle očekávaní. V tomhle případě je nutné hledat odpověď jinde a kriticky zhodnotit prostředí a stresory, které můžou mít na to vliv.

Dalším důvodem může být i to, že když kočce v domácnosti s více kočkami snížíte porci jídla, zvýšíte tím úroveň stresu, protože najednou je jídla méně (což samo o sobě je stresující) a také tím, že v domácnosti s více kočkami omezíte tak důležitý zdroj jako je krmivo, a to může vést k napětí mezi kočkami a ke konfliktům – boji o zdroje.

 A jak bude vzrůstat soupeření o jídlo, bude se zvyšovat množství jídla, které kočka „zhltá“ během jednoho krmení; kočka bude žrát rychleji než dříve a sežere toho tolik, co se do ní vejde, aby měla rezervu na „horší časy“ (sežere toho víc, než potřebuje vzhledem k energetickému výdeji). Takové přejídání následně může vést k obezitě. Další efekt toho, že kočka sežere jídlo příliš rychle a víc než potřebuje bude to, že kočka se po jídle pozvrací a pokud se to stává příliš často, tak taková kočka může následkem toho hubnout.

Jsem majitelkou a chovatelkou koček, moje chovatelská stanice se jmenuje Oneiri*CZ. Také jsem spoluzakladatelkou on-line kurzu pro majitele a chovatele koček Campus Felinarium, pro který jsem spoluautorkou textů a lektorkou. Několik let se věnuji výživě koček a jejich přirozené stravě. Můj příběh si přečtěte zde>>