Z předchozího článku (Rybí (lososový) olej jako doplněk stravy, část 1) už víte, proč je rybí (lososový) olej tak dobrý doplněk kočičí stravy. Aby nám (a hlavně kočkám) tento doplněk dobře sloužil, je velmi důležité jej správně skladovat.
Po otevření lahvičky je olej možné skladovat 30 až maximálně 90 dní. Po uplynutí této doby už začne být olej pro zdraví škodlivý. Je to proto, že omega-3 mastné kyseliny jsou chemicky nestabilní sloučenina a je vysoce náchylná k oxidaci a degradaci v průběhu skladování. Primárními faktory, které mají vliv na poškození (žluknutí) oleje jsou světlo, teplo a kyslík.
Během oxidace omega -3 se začnou rozpadat na menší sloučeniny jako je např. malondialdehyd (MDA). MDA je sloučenina, která vzniká oxidaci polynasycených mastných kyselin a jedná se o karcinogenní reaktivní látku.
Jak to vyřešit?
Dále existuje riziko kontaminace rybího tuku těžkými kovy, toxiny a toxickými chemikáliemi (např. rtuť), které se dnes přirozeně nachází ve velkých rybách (v lososu). Bohužel neexistuje způsob, jak zjistit kolik takových toxinů konkrétní lahvička obsahuje. Je ale dobré o tomto riziku vědět a nepřehánět s dávkováním rybího oleje. Rybí olej je možné doplnit sardinkami, protože malé ryby mají krátký životní cyklus a za tu dobu nestihnou nahromadit v sobě těžké kovy a další toxiny.
No a pokud váš kočičák není milovníkem rybího (lososového) oleje, protože spousta koček nad tím ohrnuje nos – je lepší místo oleje dávat kočkám jednou týdně právě sardinky (o tom se dozvíte v článku Proč do kočičího jídelníčku zařadit sardinky). To zajistí kočkám dostatek omega-3 mastných kyselin, nebudete muset řešit komplikované skladování oleje a vyhnete se nebezpečné kontaminaci.